Jak rozpocząć domowy wyrób świec?

Świece towarzyszą nam od dawna. Używane często w kościołach, restauracjach ale także w domu. W obecnym czasie przeżywają huczny powrót do łask. Istnieje kilka rodzajów świec. Te najtańsze i najbardziej znane to świece parafinowe, które jednak odchodzą do lamusa przez swoje szkodliwe działanie. Zawierają one wiele związków, które w sposób niekorzystny wpływają na ludzki organizm powodując między innymi zawroty głowy, dodatkowo podczas spalania wytwarzają bardzo dużą ilość dwutlenku węgla. Na rynek zaczęto wprowadzać nowe i bardziej ekologiczne produkty tj. świece z wosku pszczelego oraz sojowego. Ten ostatni zdobył serca wielu , ponieważ jest to produkt wegański. Wiele osób dbających o środowisko i zwierzęta wybierze właśnie świece sojowe. Dodatkowym ich atutem jest to, że są neutralne dla środowiska oraz podczas spalania wytwarzają o 90% mniej dwutlenku węgla od tradycyjnych świec. Świece sojowe można przygotować w domu zarówno na użytek własny jak i rozpocząć małą manufakturę ekologicznych świec, co może być dobrym pomysłem na biznes.

Od czego zacząć domowy wyrób świec?

Najpierw należy się zapoznać z procesem powstawania i zaopatrzyć w niezbędne produkty. Z pewnością będziemy potrzebowali :

  • wosk sojowy
  • knoty bawełniane lub drewniane
  • pojemnik do zalania świecy, tu wystarczy nawet zwykły słoik lub szklanka
  • naczynie do rozgrzania wosku
  • opcjonalnie barwniki do świec i olejki zapachowe lub eteryczne
  • pałeczki do sushi lub wykałaczki
  • termometr

Do wykonania świecy jak widać nie jest potrzebnych wiele rzeczy. Warto jednak na stępie stworzyć koncepcję. Wybrać czy świeca ma mieć naturalną barwę, czy może być w konkretnym kolorze. Możemy jej nadać zapach lub dodać olejki eteryczne które prócz zapachu będą również korzystnie oddziaływać na nasz organizm.

Jak wykonać świecę i czy to się opłaca?

Rozpoczynamy od odmierzenia odpowiedniej porcji wosku. W tym celu musimy wiedzieć jaką pojemność ma nasze naczynie. Wosk rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej, aż nabierze przezroczystej barwy. Należy pamiętać, aby nie przegrzać wosku! W zależności od rodzaju wosku producent zawsze podaje temperaturę topnienia, jednak standardowo nie wolno wosku sojowego podgrzewać powyżej temperatury 90 stopni.

Następnym krokiem jest dodanie barwnika do roztopionego wosku i jego dokładne wymieszanie.

Olejek zapachowy dodajemy gdy wosk ma temperaturę ok 60-70 stopni. (Wlewając olejek do zbyt gorącego wosku – może on się ulotnić, przez co świeca nie będzie miała intensywnego zapachu).

Przytwierdzamy knot do naczynia za pomocą kleju na gorąco lub naklejek z klejem do świec. Można użyć także odrobiny wosku i poczekać aż zastygnie, utrzymując knot. Za pomocą pałeczek do sushi przytrzymujemy knot w pozycji pionowej delikatnie go naciągając.

Zalewamy ostrożnie świece i pozostawiamy, aż wosk zastygnie, najlepiej na 24 h.

Gotowe. Produkcja świec sojowych jest niezwykle łatwa i przyjemna. Kiedy nabierzesz już wprawy możesz spróbować tworzyć własne kompozycje zapachowe, wykonywać odlewy w formach, tworzyć zawieszki do szaf lub wkłady do kominków zapachowych, a także ozdobne świece jak np. świecę wyglądającą jak filiżanka kakao z bitą śmietaną.